Praktyczne oświetlenie kuchni

Podczas projektowania nowoczesnej kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na sposób oświetlenia pomieszczenia. Czasy, gdy stosowano w niej wyłącznie jedno źródło światła, bezpowrotnie minęły. Obecnie wyróżnia się podział na oświetlenie ogólne pomieszczenia, zadaniowe oraz dekoracyjne.

Jeśli chodzi o oświetlenie centralne, najlepiej sprawdza się tradycyjna lampa sufitowa zamontowana na środku kuchni.

Alternatywą dla takiego rozwiązania są punktowe reflektory umieszczone w kilku miejscach na suficie. Oświetlenie centralne wykorzystywane jest najczęściej podczas codziennego korzystania z kuchni. Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, warto zastosować żarówki led.

W ciemnych kuchniach bez dostępu światła najlepiej sprawdzą się żarówki dające ciepłe światło. W pomieszczeniach jasnych, w których ilość światła słonecznego jest duża, można postawić na barwę zimną.

Oświetlenie punktowe

Zwane również zadaniowym stosowane jest stosunkowo od niedawna. Wzrost jego popularności nastąpił wraz z upowszechnieniem się technologii LED. Oświetlenie punktowe stosowane jest przede wszystkim w strefie przygotowywania potraw, która najczęściej obejmuje blat.

Obecnie do oświetlania blatu najczęściej stosuje się dwa rozwiązania. Jednym z nich są reflektory punktowe montowane pod szafkami, drugim listwy led, umieszczane w profilach aluminiowych i mocowane do krawędzi szafki.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest skuteczne i funkcjonalne. Wybór jest więc najczęściej uzależniony od indywidualnych preferencji każdej osoby. W związku z tym, że podczas przygotowywania potraw korzysta się z ostrych i niebezpiecznych narzędzi, takich jak noże, należy zadbać o to, aby żarówki lub listwy LED miały odpowiednią moc i dawały dużo światła.

 

Najlepiej zdecydować się na żarówki lub listwy w barwie ciepłej. Jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Przy zastosowaniu ciepłej barwy produkty żywnościowe znajdujące się w zasięgu oświetlenia będą miały kolor zbliżony do naturalnego.

Jeżeli kuchnia pełni również rolę jadalni, warto zadbać o punktowe oświetlenie stołu kuchennego. Podczas spożywania posiłków nie ma potrzeby oświetlania całej kuchni, dlatego najlepiej zamontować lampę wiszącą, która oświetlać będzie wyłącznie stół i przedmioty, które się na nim znajdują.

Oświetlenie dodatkowe

Rozwój technologii LED umożliwia zastosowanie oświetlenia praktycznie w dowolnym miejscu. To sprawia, że coraz więcej szafek i szuflad w meblach kuchennych wyposażonych jest w dodatkowe oświetlenie, które zapala się automatycznie po ich otwarciu. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i znacząco ułatwia korzystanie z kuchennych mebli.

Delikatne podświetlenie przeszklonych szafek pozwala również uzyskać ciekawy efekt wizualny. Mniej praktyczny, a bardziej dekoracyjny efekt dają również podświetlane półki, dające lekką poświatę i tworzące przyjemny nastrój.

Decydując się na dodatkowe źródła światła, należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Trzeba mieć na uwadze, że dodatkowych i dekoracyjnych źródeł światła używa się stosunkowo rzadko, dlatego nie są one niezbędnym elementem wyposażenia kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − cztery =