Ściana nad blatem w każdej kuchni to miejsce newralgiczne. Podczas gotowania trudno jest uniknąć nadmiaru pary, kipienia potrawy, czy zwykłego zachlapania kuchenki i miejsca na ścianie bezpośrednio do niej przylegającego. Od wielu lat to właśnie miejsce na styku kuchenki i ściany pokrywało się płytkami, które dobrze wkomponowane w całość nie tylko chroniło ścianę, pomagało w utrzymaniu czystości, ale podnosiło estetykę pomieszczenia. Od jakiego czasu jednak projektanci wnętrz i producenci materiałów budowlanych mobilizują nas do niekonwencjonalnego sposobu patrzenia na wykorzystanie tego fragmentu ściany.
Jak wykończyć ściany nad blatem w kuchni : płytkami ?
Tradycyjny sposób ochrony miejsca nad kuchenką ma się cały czas wyśmienicie. Płytki ceramiczne cały czas dominują, chociaż zmieniła się ich wielkość. Do niedawna ogromną popularnością cieszyły się płytki małoformatowe 10×10 cm, które układało się w caro. Aktualnie w nowoczesnych pomieszczeniach zwykle stosuje się duże formaty płytek, mogą to być:
- płytki ceramiczne
- gres polerowany
- płytki strukturalne
- heksagony
Tak utworzona powierzchnia ochronna staje się jeszcze bardziej praktyczna, łatwa w utrzymaniu czystości i niezwykle wytrzymała. Jednocześnie zmieniła się jej rola estetyczna. Nie ma już być dyskretna, nieco wstydliwa, jakby należało ukrywać zjawisko brudzenia się ściany na styku kuchenki. Teraz bardzo często ta właśnie powierzchnia dominuje nad całością i organizuje przestrzennie całość. Różnorodność struktur, kolorów i materiału płytek ceramicznych czy gresowych, często w połączeniu z kontrastującą fugą wspaniale aranżuje i komponuje się z każdym stylem.
Jak wykończyć ściany nad blatem w kuchni : może szkło?
Zupełnie nieoczekiwanym motywem nowoczesnego wystroju wnętrz dla kuchni, a przy okazji ochrony ściany przylegającej bezpośrednio do kuchenki i blatu tzw. brudnych prac są szklane panele. Szkło może przybierać wiele wariantów. Całkowicie przezroczyste pozwala na umieszczenie pod spodem zdjęć, ulubionych przepisów kulinarnych, kolorowej tapety czy wzoru tradycyjnej makatki. Można również zastosować szkło kolorowe matowe czy błyszczące lub wybrać wariant szkła mlecznego. To niezwykle estetyczne a przy okazji praktyczne rozwiązanie. Hartowane szkło jest trwałe i bezpieczne, odporne na brud czy przypadkowe uderzenia. Nie posiada fug, dzięki temu eliminuje się jeden ze słabszych punktów tej przestrzeni. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Ważnym atutem szkła w tej roli jest jego funkcjonalność i uroda szczególnie w kuchniach zaaranżowanych nowocześnie i minimalistycznie.
Na tym nie kończą się możliwości aranżowania kuchni. Doskonałym rozwiązaniem będzie też zastosowanie choćby drobnej mozaiki, naturalnego kamienia kontrastującego z wnętrzem czy nawet stalowej, miedzianej i aluminiowej blachy. Dużą popularnością cieszy się też tynk strukturalny , jednak ten ostatni sprawia problemy w pielęgnacji. Wszystkie te możliwości sprawiają, że projektant wnętrza jest w stanie mocno zindywidualizować kuchenną przestrzeń co pozwala uciec od sztywnych schematów.