Jak rozmieścić źródła światła w łazience?

Łazienka jest miejscem, które jak żadne inne potrzebuje kilku źródeł światła i to o różnym natężeniu. Zbyt słabe światło w łazience, gdzie wykonuje się czynności higieniczno-pielęgnacyjne, często w pośpiechu, męczy, denerwuje a przede wszystkim je utrudnia. Tymczasem pobyt w łazience to bardzo często jednocześnie relaks, skupienie się na swoim ciele, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, które mają prowadzić też do lepszego samopoczucia. Dlatego światło w łazience musi zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Oświetlenie ogólne w łazience

Oświetlenie ogólne łazienkowe ma zapewnić taką ilość światła, by wystarczyło on do codziennych czynności pielęgnacyjnych, chociaż nie koniecznie precyzyjnych. Musi to być światło, które pozwoli na dokładne posprzątanie pomieszczenia i komfortowy pobyt. Do tych celów najlepiej sprawdzają się plafony umieszczone u samego sufitu w jego centrum. Plafon powinien bardzo dobrze przepuszczać światło i w takiej ilości, by nie trzeba było korzystać z innych źródeł światła. Dlaczego plafon a nie żyrandol? Ze względów bezpieczeństwa. Wilgoć w łazience, która pomimo największych starań okresowo jest zawsze mogłaby z czasem spowodować również zawilgotnienie instalacji. Dlatego plafon w przypadku oświetlenia ogólnego jest najbezpieczniejszy a zarazem estetyczny.

Do tego samego celu można również wykorzystać podwieszany sufit, w którym montuje się ledowe punkty świetlne. Suma ich świecenia może w pełni zadowalać użytkowników. Tego rodzaju światło zapewnia równomierne świecenie nawet wtedy, gdy poszczególne strefy łazienki są oddzielone od siebie ściankami.

Oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra, tego najbardziej strategicznego punktu w łazience to nie lada wyzwanie. Światło musi być na tyle mocne, by przy lustrze można było wykonywać najprecyzyjniejsze zabiegi, a jednocześnie musi świecić tak, by nie pojawiły się w nim cienie na twarzy czy bliki. Dlatego najkorzystniej jest zastosować albo kinkiety z zamkniętymi kloszami zamontowane na lustrem w taki sposób, by nie odbijały się w tafli lustra, albo można zamontować je po bokach lustra, schowane lekko za oprawą. W sprzedaży są również lustra z oprawą świetlną na stałe umocowaną niejako w tafli lustra po jego obrysie. Rzucają one rozproszone, rozbite światło. Jednak ten rodzaj oświetlenia jest mocno inwazyjny i osobom nieprzyzwyczajonym może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu.

Oświetlenie części kąpielowej

W zależności od kształtu łazienki i jej proporcji dodatkowego oświetlenia może też wymagać część stricte kąpielowa. Kąpiel w wannie z gazetą czy książką to nic nagannego a przecież niezwykle relaksującego. Dlatego warto poświęcić nieco pracy na ten element. Źródło światła dla tej części łazienki można umieścić w suficie podwieszanym lub na ścianie bezpośrednio przylegającej do wanny. Mogą to być kinkiety skierowane na sufit. Tego rodzaju oświetlenie jest szczególnie ważne, gdy wanna oddzielona jest dodatkową ścianką a oświetlenie ogólne napotyka na przeszkody.

Podobnie dodatkowego oświetlenia może wymagać prysznic. Wszystko zależy od szczegółowego projektu łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − siedem =