W pogoni za amerykańskim snem, przy wielu aspektach wciąż widać duży wpływ tamtej kultury. Dotyczy to także aranżacji wnętrz, w tym kuchni. Popularność tego pomieszczenia w tak inspirowanym stylu, nie jest zresztą przypadkowa. Tak przygotowany pokój łączy w sobie przepych z ciepłą i rodzinną atmosferą. Są to cechy, których poszukuje większość osób. Czym będzie się wyróżniała tak zorganizowana przestrzeń?
Większa powierzchnia i wyspa kuchenna
Warto zaznaczyć na początku, że optymalne przygotowanie kuchni w takim stylu, wymaga przede wszystkim dużej powierzchni. Takie wnętrze będzie się odznaczało efektowną prezencją, ale i znaczną ilością wyposażenia. Choć jest to możliwe do zrealizowania przy mniejszym pomieszczeniu, to jednak nie będzie się to wtedy prezentowało tak dobrze. Takie aranżacje wybiera się zatem najczęściej w domach jednorodzinnych lub w większych mieszkaniach. Posiadając taką swobodę, można się zdecydować na niezwykle istotny element w tym stylu, a więc wyspę kuchenną. Amerykanie są bardzo otwarci na innych, więc codziennością jest dla nich wspólne przygotowywanie posiłków. Samo wydzielone miejsce pośrodku pokoju, można wykorzystać na wiele sposobów. Może to być dodatkowe miejsce robocze lub po prostu blat, przy którym będzie można spożywać posiłki. Przy wyspie dobrze sprawdzają się krzesła barowe zwane hokerami, które są praktyczne i efektownie wyglądają.
Duże okna
W tak urządzonej kuchni nie powinno zabraknąć dużych okien. Dzięki temu pokój wypełnia się naturalnym światłem, które sprawia, iż wnętrze jest przytulne, a atmosfera panująca w pomieszczeniu od razu staje się pozytywna. Najlepiej jeżeli będą otwierane od góry, bo takie zwykle można spotkać w tamtej kulturze. W miarę możliwości przy okiennicy organizuje się także specjalne siedzisko, bardzo często stworzone z samego parapetu, a elementem dekoracyjnym są wtedy poduszki. Taka przestrzeń dodaje przy okazji wyjątkowego klimatu. Będzie to również niezwykle przyjemny rejon względem picia porannej kawy, w oczekiwaniu na rodzinne śniadanie.
Kolorystyka i materiały
W większości aranżacji w takim stylu, kolorystycznie dominuje biel oraz ciepłe, pastelowe barwy. Przełamaniem mogą być czarne oraz czerwone elementy. Ten ostatni kolor przeważnie wykorzystywany jest w przypadku niektórych sprzętów czy dodatków, takich jak pojemniki na żywność bądź deski do krojenia. We wnętrzu nie powinno również zabraknąć marmuru, ceramiki oraz naturalnego drewna. Kuchnia ma być w końcu szykowna i elegancka. Kontrastujące kolory wyposażenia urozmaicają z kolei przestrzeń, natomiast jasne odcienie sprzyjają podtrzymaniu ciepłej i rodzinnej atmosfery, jaka powinna być wyczuwalna po wejściu do tego pomieszczenia. Częstym motywem jest też wykorzystanie płytek w czarno-białą szachownicę. Najczęściej wykorzystuje się to w kontekście podłogi lub ewentualnie fragmentu ściany, choćby między blatem, a podwieszonymi szafkami. Nie należy się obawiać o zastosowanie takich kontrastowych rozwiązań. Z uwagi na to, że kuchnie w tym stylu są przeważnie duże, takie motywy nie będą w żaden sposób przytłaczające.
Meble
Umeblowanie jest dość charakterystyczną częścią takich aranżacji, gdyż przede wszystkim bazuje się na dużej ilości białych szafek. Najlepiej jeśli zabudowa sięga pod sam sufit – z tego względu często wybiera się modele wiszące na ścianę. Za całą koncepcją stoi nie tylko stworzenie wyjątkowego klimatu, ale przede wszystkim przygotowanie miejsca do przechowywania dużych zapasów. W miarę możliwości w pomieszczeniu dobrze jest umieścić specjalnie wydzieloną spiżarnię na trwałe artykuły spożywcze. Jeśli w pokoju ma być zorganizowany kącik jadalniany, inny niż wyspa kuchenna, to optymalnie sprawdzi się prosty stolik oraz kanapa z obiciem z czerwonej skóry. Jest to charakterystyczny element typowych, amerykańskich barów, więc takie rozwiązanie dobrze wpisze się w całą koncepcję.
Sprzęt AGD
W takich kuchniach dużą wagę przykłada się względem sprzętu AGD. Podstawą jest obszerna lodówka, najlepiej czerwona i o opływowym kształcie. Dobrze jeżeli znajduje się w niej także zamrażarka. Najlepiej zdecydować się też na tradycyjną kuchenkę z piekarnikiem. Oczywiście ta kultura słynie również z przygotowywania posiłków na szybko czy odgrzewania gotowych dań. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest zatem mikrofalówka i toster, a na pewno w całość dobrze wpisze się przelewowy ekspres do kawy. Ewentualnym ciekawym dodatkiem będzie maszyna do robienia popcornu, spotykana w wielu amerykańskich domach. W strefie zmywania przyda się zmywarka, a jeśli jej nie będzie, to optymalny będzie obszerny zlewozmywak. Warto wybrać wtedy model dwukomorowy z ociekaczem, a przy nim zamontować baterię kuchenną w stylu retro. Przy doborze sprzętu można sięgać po różne niebanalne i stylowe formy. Charakterystyczne jest natomiast to, że zarówno większego, jak i mniejszego wyposażenia tego typu, powinno być naprawdę dużo. W ten sposób wnętrze nabiera przytulnego charakteru, a przy tym staje się bardzo praktyczne względem codziennego wykorzystywania.