Z baterii umywalkowej i zlewozmywakowej korzysta się przynajmniej kilka razy dziennie, w kuchni jeszcze częściej podczas gotowania, gdy bez przerwy trzeba przepłukać ręce, myć produkty czy naczynia. Dlatego dobrze dobrane baterie umywalkowe łazienkowe i zlewozmywakowe do kuchni gwarantują niezauważalność czynności ich użytkowania. Bo nie ma nic gorszego jak najprostsza czynność, która wymaga kilku towarzyszących, by zakończyła się powodzeniem.
Jak dobrać baterie – montaż
Pierwszym kryterium wyboru baterii jest jej sposób montażu, który zależy od techniki poprowadzenia w danym obiekcie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Do wyboru są dwie opcje, czyli bateria montowana bezpośrednio w ścianie lub baterie stojące – sztorcowe. Montuje je się również dwojako: na obrzeżu umywalki lub zlewozmywaka i w drugim wariancie- w podłodze. Aktualnie największą popularnością cieszą się baterie montowane bezpośrednio do umywalki i zlewozmywaka.
Jak dobrać baterie – z kurkami czy mieszaczem wody
Kolejne kryterium wyboru baterii to zakup baterii z tradycyjnymi kurkami lub z jednouchwytowym mieszaczem wody. Mieszacz wody umożliwia regulację temperatury i strumienia wody jedną dźwignią. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność wody do 30% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że szczególnie w przypadku kuchni to rozwiązanie może okazać się chybione, zwłaszcza przy gazowym ogrzewaniu wody. Mieszacz może spowodować zbyt szybkie kończenie procesu ogrzewania wody i z kranu będzie leciała woda zimna. Wówczas każde użycie, umycie jednej szklanki będzie generowało sporo stresu.
Korzyści z perlatora
Perlator to niewielkie sitko zamontowane na końcu wylewki baterii, jego zadaniem jest napowietrzenie wody. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik ma cały czas wrażenie, że strumień wody z jakiego korzysta jest intensywny, gdy w rzeczywistości woda wypływa z niego wąskim strumieniem. Perlator umożliwia zaoszczędzenie nawet 60% wody, zimnej i ciepłej. Ten skromny dodatek do baterii będzie szczególnie przydatny w designerskich, małych umywalkach, umieszczanych na powierzchni blatu. Ogranicza on ciśnienie przepływu wody i rozbija ją na drobne cząsteczki, dzięki temu w zetknięciu z dnem umywalki woda nie będzie gwałtownie się od niego odbijała chlapiąc na cały blat szafki. Takie rozwiązanie jeszcze szczególnie przydatne w baterii zlewozmywakowej w kuchni, umożliwia ono praktyczniejsze wykorzystanie strumienia wody.
Innym rozwiązaniem związanym z przepływem wody jest regulator, który pozwala na stałe ustawienie strumienia wody, choćby na poziomie 6l/min. Gdy chce się go powiększyć użytkownik napotyka na lekki opór a czasem musi nacisnąć dodatkowy przycisk. Każdorazowo zatem musi świadomie w razie potrzeby zwiększyć tempo przepływu strumienia wody. To ekonomiczne rozwiązanie a jednocześnie bardzo pożyteczne, gdy w domu są dzieci.
Na podobnej zasadzie w umywalkach działa blokada przepływu gorącej wody, na stałe wbudowana w baterii. To również korzystne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia.